Co możemy ubezpieczyć?
Ten produkt ubezpieczeniowy dedykowany jest w szczególności elektronice biurowej oraz innego rodzaju majątku, które posiada podzespoły elektroniczne.
Pełny tekst ogólnych warunków ubezpieczenia sprzętu elektronicznego znajdziesz na stronie TUW-CUPRUM.
Mienie, które podlega ubezpieczeniu zostało podzielone na kilka odrębnych kategorii, a mianowicie:
- stacjonarny sprzęt elektroniczny,
- przenośny sprzęt elektroniczny,
- sprzęt medyczny.
Ponadto od 2014 roku istnieje możliwość ubezpieczenia (w oparciu o warunki szczególne) kamer monitorujących obszary leśne (tzw. “fotopułapek“) od kradzieży bez włamania (zwykłej). O szczegółach tego ubezpieczenia przeczytaj niżej.
Od czego możemy się ubezpieczyć?
Ogólne warunki ubezpieczenia sprzętu elektronicznego przewidują szeroki zakres ubezpieczenia. TUW-CUPRUM odpowiada za szkody będące następstwem:
- niewłaściwej obsługi sprzętu, tj. nieostrożność, zaniedbanie, niewłaściwe użytkowanie, błąd operatora,
- dewastacji,
- kradzieży z włamaniem z zamkniętych pomieszczeń,
- rabunku,
- ognia (w tym dymu i sadzy),
- eksplozji,
- implozji,
- uderzenia pioruna,
- upadku statku powietrznego,
- osmalenia i przypalenia,
- działania wody, tj. zalania wodą z urządzeń wodnokanalizacyjnych,
- powodzi,
- sztormu,
- wylewu wód podziemnych,
- deszczu,
- wilgoci,
- pary wodnej,
- mrozu i śniegu,
- silnego wiatru,
- gradu,
- lawiny,
- obsunięcia się ziemi,
- wad produkcyjnych,
- przyczyn technologicznych, tj. błędów konstrukcyjnych, wadliwego materiału.
- zbyt wysokiego lub zbyt niskiego napięcia w sieci instalacji elektrycznej,
- przepięć i pochodnych powstałych w związku z uderzeniem pioruna.
Co jest wyłączone z ubezpieczenia?
Ograniczenia odpowiedzialności TUW-CUPRUM zostały szczegółowo opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia w rozdziale OGRANICZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI.
System ubezpieczenia na sumy stałe
System ubezpieczenia na sumy stałe polega na tym, że suma ubezpieczenia jest ustalana na podstawie całkowitej wartości mienia lub kategorii mienia, które ma zostać objęte ochroną ubezpieczeniową.
Na co należy zwrócić uwagę sporządzając wniosek?
Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia mienia od ognia i innych żywiołów przed rozpoczęciem pracy nad wypełnieniem wniosku należy przygotować sobie wykaz mienia – sprzętu elektronicznego, który będzie ubezpieczany. Mienie powinno być podzielone wg kategorii: stacjonarny sprzęt elektroniczny, przenośny sprzęt elektroniczny, stacjonarny sprzęt medyczny oraz „fotopułapki”, która od 2014 roku stanowi całkiem osobną kategorię ubezpieczonego mienia, któremu została podporządkowana indywidualna oferta ubezpieczenia (o czym dalej w opracowaniu).
Jaka suma ubezpieczenia dla sprzętu?
Sprzęt elektroniczny ubezpiecza się według wartości odtworzeniowej, tj. wartości odpowiadającej cenie nabycia przedmiotów danego rodzaju o takich samych lub zbliżonych parametrach użytkowych dostępnych na rynku.
Ubezpieczenie „fotopułapek” oraz wag pasiecznych od kradzieży bez włamania
Fotopułapka to uproszczone określenie kamer umieszczanych bezpośrednio w lasach, których zadaniem jest przeciwdziałanie szkodnictwu. W 2014 roku TUW-CUPRUM przedstawiło odrębną ofertę dla ochrony tego typu sprzętu, w której zostały określone szczególne warunki ubezpieczenia, polegające na ubezpieczeniu „fotopułapek” od tzw. kradzieży zwykłej, tj. bez włamania.
Stawka roczna ubezpieczenia wynosi 6%, a udział własny ubezpieczającego w każdej szkodzie polegającej na kradzieży zwykłej wynosi 20% należnego odszkodowania. Zgłoszenie do ubezpieczenie fotopułapek na warunkach szczególnych odbywa się poprzez wypełnienie pozycji „fotopułapki (warunki szczególne)” odpowiednią sumą ubezpieczenia – stanowiącą ich wartość odtworzeniową.
Waga pasieczna to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w pszczelarstwie do monitorowania wagi ula. Służy do pomiaru zmian masy ula, co pozwala pszczelarzowi śledzić aktywność pszczół i stan zapasów miodu, pyłku oraz rozwój rodziny pszczelej.
Stawka roczna ubezpieczenia jest równa 6%, a udział własny ubezpieczającego wynosi:
- 20% należnego odszkodowania dla szkód będących następstwem kradzieży zwykłej (bez włamania) oraz szkód będących następstwem działania wody oraz mrozów. Zgłoszenie do ubezpieczenie fotopułapek na warunkach szczególnych odbywa się poprzez wypełnienie pozycji „fotopułapki (warunki szczególne)” odpowiednią sumą ubezpieczenia – stanowiącą ich wartość odtworzeniową,
- 50% należnego odszkodowania z tytułu szkód polegających na zniszczeniu lub uszkodzeniu wagi w wyniku ustawienia na wadze ula przekraczającego masę graniczną określoną w dokumentacji producenta, tj. 120 kg.
Stałe elementy lokalu
We wniosku ubezpieczenia sprzętu elektronicznego widnieje również dodatkowa pozycja „stałe elementu lokalu”, w ramach której ubezpieczeniem mogą zostać objęte zniszczenia powstałe w następstwie usiłowanej lub dokonanej kradzieży z włamaniem i/ lub rabunku (np. zniszczone zabezpieczenia okien, drzwi etc.) Sumę ubezpieczenia stałych elementów lokalu ustala Ubezpieczający we własnym zakresie, kierując się wysokością przypuszczalnej straty, jaka może zaistnieć wskutek jednego zdarzenia.
Sprzęt elektroniczny ubezpieczaj tylko w ubezpieczeniu sprzętu elektronicznego
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego zawiera te same ryzyka, wobec których ochrona świadczona jest również na podstawie ubezpieczenia mienia od ognia i innych żywiołów oraz ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest najszerszym ubezpieczeniem, który zapewnia ochronę największej liczbie ryzyk towarzyszących elektronice. Zobacz poniższą grafikę.
Ubezpieczenie telefonu komórkowego zakupionego w abonamencie
Z doświadczeń TUW-CUPRUM wynika, że zakupiony telefon w abonamencie jest wprowadzany do ewidencji środków trwałych według wartości z faktury otrzymanej od operatora komórkowego (np. 1 zł) Jet to oczywiście wartość zupełnie nieodpowiadająca jego wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej. Niestety znaczna ilość telefonów komórkowych jest ubezpieczana właśnie w oparciu o tę wartość. Zalecamy deklarowanie kwoty zgodnej z aktualną wartością rzeczywistą mienia. Można to oszacować w oparciu o ogólnodostępne dane pochodzące z portali cenowych (np. Ceneo.pl).