Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu świadczącego usługi obejmujące polowania
Podstawa prawna
Umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu świadczącego usługi turystyczne obejmujące polowania w odróżnieniu do pozostałych dobrowolnych ubezpieczeń omawianych w niniejszym opracowaniu nie jest zawierana w oparciu o ogólne warunki ubezpieczenia tylko na podstawie Ustawy z dnia 13 października 1995 roku – Prawo Łowieckie.
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia został zawarty w art. 18 ust., który mówi o tym, iż przedsiębiorca podejmujący i wykonujący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług turystycznych obejmujących polowania wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz polowania za granicą jest obowiązanych spełnić warunek polegający na ustanowieniu obowiązkowego zabezpieczenie majątkowe roszczeń osób trzecich z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez przedsiębiorcę.
Zakres ubezpieczenia
Szczegółowo parametry umowy ubezpieczenia regulują dwa akty wykonawcze wydane do w/w Ustawy.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2005 roku w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie łowiectwa (Dz. U. z dnia 22 lutego 2005 roku).
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2005 roku w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą w zakresie łowiectwa (Dz. U. z dnia 22 lutego 2005 roku).
Ponieważ TUW-CUPRUM nie prowadzi ubezpieczeń finansowych, do których zalicza się m.in. gwarancja bankowa, całość zakresu oraz wysokość sum gwarancyjnych dla umów zawieranych z jednostkami organizacyjnymi PGL LP reguluje pierwsze wymienione wyżej rozporządzenie.
Przedmiot oraz zakres ubezpieczenia
Zgodnie z § 3. ust. 1 w/w Rozporządzenia ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna przedsiębiorcy za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządzone w związku z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą (to szkody wyrządzone przez organizatorów polowań).
Ubezpieczenie OC obejmuje wszystkie szkody w zakresie, o którym mowa powyżej, z zastrzeżeniem poniższych wyłączeń, bez możliwości umownego ograniczenia wypłaty odszkodowań przez zakład ubezpieczeń.
Co jest wyłączone z ubezpieczenia?
Rozporządzenie reguluje również kwestię obligatoryjnych wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej. W związku z § 3. ust. 2 ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód:
- Polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu;
- Wyrządzonych przez ubezpieczonego po wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania działalności przed takim wykreśleniem;
- Polegających na zapłacie kar umownych;
- Powstałych w związku z używaniem broni palnej;
- Powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Jaka suma gwarancyjna?
Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia minimalną suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia ubezpieczeniowego, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC wynosi równowartość w złotych:
- 20 000,00 euro – dla przedsiębiorcy świadczącego usługi turystyczne obejmujące polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz polowania za granicą;
- 15 000,00 euro – dla przedsiębiorcy świadczącego usługi turystyczne obejmujące wyłącznie polowania za granicą;
- 10 000,00 euro – dla przedsiębiorcy świadczącego usługi turystyczne obejmujące wyłącznie polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kwoty, o których mowa w ust. 1, są ustalane przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta.